جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

مقدمه:

میدانیم که بواسطه اجرای طرح های توسعه محور ،نظیر طرح هادی مسکن روستایی،افزایش مهاجرت معکوس به روستاها خصوصا جمعیت موقت غیر مولد(نقشی در تولید کشاورزی و ... ندارند) و بالا رفتن میل به طبیعت گردی، در روستاها و آبادیهای حاشیه جنگلها و مراتع که از مناطق خوش آب و هوا و دارای مناظر زیبا و منحصر بفرد طبیعت خدادادی بهره مند هستند ساخت و ساز خرید و فروش زمین و تغییر کاربری عرصه افزایش یافته است و در کنار این مسئله، تغییر و تحول اراضی منابع طبیعی همجوار ،به سمت تصرف و احیانا تغییر کاربری بیشتر پیش می روند.

بنابراین با این هجمه سنگین توسعه نابخردانه و لذت محور می بایست طرحی نو برنامه ریزی نمود تا جلوی مطامع سوداگران و سوء استفاده کنندگان بیت المال و انفال را سد نمود.

ضرورت اجرای طرح مرزبانی جنگل و مرتع:

قبل از آنکه به پیشنهاد جدید وارد شویم به توانمندی موجود برنامه های فعلی مدیریت منابع طبیعی در این بخش می پردازیم:

مهمترین طرح حفاظتی جهت جلوگیری از تصرف اراضی ملی،احداث کمربندهای حفاظتی(کمربند سبز،کمربند حائل،بنچ مارک،کانال و جاده حفاظتی) هستند که صرف نظر از ارزیابی عملکرد تا حال حاضر ،باید اذعان نمود که همگی این پروژه ها نیازمند اعتبار هستند و با وضعیت کنونی،تامین اعتبارات مورد نیاز خصوصا برای کار حفاظتی ضربتی با وسعت عمل بالا بسیار دور از انتظار است.

بنابراین باید در مجرای اقتصاد مقاومتی بفکر راهکاری کم هزینه و خوداتکاء بود تا به کمک آن بتوان عملکرد قابل قبول و شاخصمند در جبهه مبارزه با زمین خواری و تصرف و تخریب منابع طبیعی ارائه نمود.

مرزبانی جنگل و مرتع

نگاه سیستم مرزبانی جنگل یا مرتع به حدفاصل اعیانات و مایملک ساکنین همجوار جنگلها و مراتع با اراضی منابع طبیعی است.در درجه اول سعی براین است که مرز فعلی بین اراضی منابع طبیعی دست نخورده با اراضی ملی دستخورده و تغییرکاربری داده شده تثبیت گردد.(حال اگر مرز موجود مرز مستثنیات با اراضی ملی باشد حدی بسیار مطلوب و ایده آل خواهد بود) و در اولویت دوم اراضی ملی تصرفی مدیریت شوند.

مراحل اجرایی سیستم مرزبانی جنگل و مرتع

ابتدا روستاها و آبادیهای پرجمعیت حاشیه جنگلها و مراتع و محاط در اراضی منابع طبیعی در هر شهرستان و به تفکیک حوزه استحفاظی هر واحد منابع طبیعی لیست می شوند. سپس از نظر حساسیت ساخت و ساز و شدت تصرف اراضی منابع طبیعی،بترتیب از درجه بیشتر به کمتر، رتبه بندی می شوند.

در آغاز کار می بایست هیئت کارشناسی کار خود را از روستای در معرض تصرفات بیشتر شروع نموده و بعد از پایان بلوک مربوط به روستای مورد نظر به اولویت بعدی بپردازند. 

الف- تثبیت مرز فعلی

ابتدا بلوک حاوی مرز روستا با اراضی منابع طبیعی روی نقشه مشخص می شود.برای تعیین منطقه تحت اقدام از عکس هوایی نظیر عکس گوکل ارث استفاده می شود.بنابراین در بلوک موردنظر که مرز بین مستحدثات مردم با اراضی منابع طبیعی گنجانده شده است شروع پروژه مرزبانی و پایان آن مشخص می شود.

سپس هیئت کارشناسی(کارشناسان نقشه برداری و امور اراضی و یک نفر از اهالی آشنا به مالکیت ساکنین منطقه) با در دست داشتن نقشه اجرایی(نقشه اجرای مادتین 56 یا 2 که تشخیص و سایر مراحل قانونی براساس آن انجام گرفته است) ،پیمایش خود در حدفاصل مستحدثات باغ و محاوط و خانه های روستایی با اراضی منابع طبیعی را آغاز نموده و ضمن برداشت نقاط و مسیر پیمایش به

وسیله GPS ،و برداشت کروکی مسیر پیمایش (که در آن نام متصرف،نوع تصرف و کاربری عرصه و میزان برآوردی مسافت مورد تصرف، مشخص گردیده است)،عمل شماره گذاری(پلاک گذاری) روی درختان،تخته سنگها و دیوار اعیانات موجود در مرز مورد پیمایش اجرا می شود. در مسیر برداشت شده ،آغاز و پایان حد تصرفی هر شخص با مارکGPS یا Way pointها شماره گذاری و مشخص می شوند.

در حین انجام عملیات، احتمال ایجاد واکنش هایی از ناحیه اهالی وجود دارد که البته می بایست به کمک دهیاری و بخشداری و دادستان محترم هماهنگی های لازم را از قبل معمول نمود. البته شماره گذاری مرز منابع طبیعی،بنوبه خود آثار مثبتی از نظر خودداری مردم برای ادمه تصرفات خواهد داشت.

ضمنا تاکید می گردد مرز علامت گذاری شده به هیچ وجه تعیین کننده مرز واقعی اراضی ملی با مستثنیات نیست بلکه حد کاربری های غیر طبیعی از مناظر طبیعی جنگل یا مرتع ، براساس مشاهدات روز برداشت اطلاعات مشخص می سازد.

بعد از پایان پیمایش مسیر پیش بینی شده بلوک روستای مورد نظر،،تقریبا اراضی منابع طبیعی با کاربری خالص جنگل یا مرتع در یک طرف مرز قرار گرفته و با توجه به شناسایی دقیق صورت گرفته ابزار لازم برای منترل و مدیریت این نوع اراضی بیشتر از گذشته فراهم می گردد.بنابراین تثبیت مرز فعلی نیز مهم ترین گام برای جلوگیری از تصرفات و تخریب اراضی ملی محسوب می شود.

ب- مدیریت اراضی تصرفی

گام دوم در اجرای سیستم مرزبانی جنگل که بلافاصله بعد از اجرای مرحله اول و یا بصورت پیوسته و لاینقطع با مرحله اول انجام می گیرد مربوط به مدیریت تصرفات موجود است که در طرف مقابل اراضی با کاربری منابع طبیعی قرار دارد.

بنابراین در برداشت اطلاعات قسمتی از مسیر(مثلا 500متر یا کمتر به نحوی که متصرفات مربوط به 5تا10نفر ثبت شده باشد) یا تمام مسیر، اراضی تصرفی متعلق به اشخاص متصرف از نظر نوع تصرف و کاربری و قدمت آن مورد شناسایی و مساحت یابی قرار می گیرد.

تصرفات موجود ممکن است بصورت کاربری های زیر باشند:

1-باغ چای قدیمی(ماقبل ملی شدن جنگلها و حتی ماقبل 1364)

2-خانه و محوطه قدیمی

3-شالیزار قدیمی

5-باغ میوه قدیمی

6-خانه و محوطه جدید الاحداث

7-باغ جدیدالاحداث

8-اراضی زراعی یا استخر  یا... جدیدالاحداث

باید دقت نمود که اراضی مستثنیات و اراضی ماده واحده علیه اداره و اراضی ماده 34 از اراضی تصرفی فوق الذکر تفکیک شده و از محدوده مدیریت تصرفات خارج شوند.

در راستای مدیریت تصرفات موجود، در اولویت اول برخورد قانونی با تصرفات جدید انجام می گیرد.طبیعتا این نوع تصرفات مشمول تبصره ذیل ماده55 می شوند و کار رفع تصرف هزینه زیادی نخواهد داشت.

 در اولویت بعدی تصرفات با قدمت بیشتر که می بایست با آنها برخورد قانونی انجام شود،متناسب با توان مالی تامین هزینه های دادرسی، مشمول خلع ید قرار می گیرند.

همچنین اراضی تصرفی قدیمی موجود در بافت مسکونی و زراعی روستا که منبع تامین قوت لایموت مردم بومی هستند مشمول قوانین و مقررات کشاورزی یا ماده4 قانون طرح هادی مسکن روستایی قرار می گیرند.ضمنا در مورد بعضی از اراضی تصرفی،می توان مطابق ماده 3 قانون حفاظت ، بهره برداری مخصوصی را طراحی و اجرا نمود

مدیریت بر تصرفات موجود ،از حیث برخوردهای قانونی و تعیین تکلیف این نوع اراضی بسیار حائز اهمیت است.بویژه آنکه از هجوم افراد غیر بومی که بمنظور خرید زمین ارزان در مناطق خوش آب و هوا به روستاها مراجعه می کنند جلوگیری می کند.

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : حفاظت جنگل، کمربند حفاظتی، تصرف منابع طبیعی، تخریب منابع طبیعی، جنگل، اراضی ملی،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 17 بهمن 1393
یکشنبه 29 دی 1398 03:42 ب.ظ
I really like it when individuals get together and share thoughts. Great blog, stick with it!
یکشنبه 29 دی 1398 12:25 ق.ظ
Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Very helpful info specifically the last part :) I care for such information a lot.
I was seeking this particular info for a long time.

Thank you and good luck.
چهارشنبه 25 دی 1398 06:32 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site is also really good.
دوشنبه 23 دی 1398 04:25 ب.ظ
My brother recommended I may like this web site. He was once entirely right. This post actually made my day. You can not believe simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!
سه شنبه 17 دی 1398 07:27 ب.ظ
It's the best time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice.
Perhaps you could write next articles referring to this
article. I wish to read even more things about it!
سه شنبه 17 دی 1398 03:44 ب.ظ
This is a topic that is near to my heart… Thank you! Exactly where are your contact details though?
شنبه 14 دی 1398 09:18 ق.ظ
Wow! Finally I got a webpage from where I be able to genuinely get helpful information concerning my study and knowledge.
سه شنبه 10 دی 1398 02:50 ق.ظ
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely
helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid different customers like its aided me.
Great job.
یکشنبه 8 دی 1398 08:45 ق.ظ
Wonderful article! This is the type of info that are supposed
to be shared around the net. Shame on Google for now not positioning this submit upper!
Come on over and seek advice from my site . Thank you =)
سه شنبه 3 دی 1398 07:36 ب.ظ
bookmarked!!, I love your web site!
سه شنبه 26 آذر 1398 03:40 ق.ظ
Everyone loves what you guys tend to be up too. This
sort of clever work and reporting! Keep up the great works guys I've incorporated you guys
to my blogroll.
سه شنبه 19 آذر 1398 09:20 ق.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>ringtone download mp3 music</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>pubg ringtone mp3 download</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com>download ringtone mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://ariaamarketing.ir/post/3665/">ringtone download mp3 music hindi 2019</a>
<a href="http://www.arezohaa.ir/post/5312/">k g f bgm ringtone download mp3</a>
388746b
جمعه 15 آذر 1398 11:44 ب.ظ
Incredible points. Solid arguments. Keep up the great spirit.
یکشنبه 10 آذر 1398 11:30 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and
sources back to your webpage? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would
really benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this ok with you. Regards!
شنبه 9 آذر 1398 10:08 ق.ظ
I think everything composed was very logical. However, consider this, what if you added a little content?
I ain't suggesting your information isn't good., however what if you
added a title that grabbed folk's attention? I mean جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن
وظیفه همگانی است) - پیشنهاد پروژه ای
جدید در طرح حفاظت و حمایت :استقرار سیستم مرزبانی جنگل و
مرتع is kinda vanilla. You could look at Yahoo's home page and see how they create news headlines to grab people to open the links.
You might add a video or a related pic or two to get readers interested
about what you've got to say. Just my opinion, it might bring your website a little livelier.
دوشنبه 4 آذر 1398 04:28 ق.ظ
We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable information to work on. You've done an impressive activity and
our whole community will likely be thankful to
you.
سه شنبه 28 آبان 1398 07:08 ب.ظ
I've been exploring for a little bit for any high quality articles
or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I finally
stumbled upon this site. Reading this information So i'm
happy to exhibit that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed.

I such a lot no doubt will make sure to don?t disregard this web site and give it a glance on a continuing basis.
یکشنبه 26 آبان 1398 06:50 ب.ظ
Hi, i believe that i noticed you visited my weblog thus i got here to go back the want?.I'm attempting to
in finding issues to enhance my web site!I suppose its ok to
make use of a few of your ideas!!
جمعه 24 آبان 1398 04:18 ق.ظ
I'd like to thank you for the efforts you've put in writing
this site. I'm hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well.
In truth, your creative writing abilities has inspired me to
get my own, personal blog now ;)
پنجشنبه 23 آبان 1398 02:42 ب.ظ
Really when someone doesn't know then its up to other
people that they will assist, so here it occurs.
یکشنبه 19 آبان 1398 02:30 ب.ظ
Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites?
I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.
دوشنبه 6 آبان 1398 03:36 ب.ظ
Its not my first time to pay a visit this web site, i
am browsing this site dailly and obtain good information from
here every day.
جمعه 3 آبان 1398 10:41 ب.ظ
At this moment I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read additional news.
جمعه 3 آبان 1398 05:03 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this blog before but after
browsing through some of the post I realized it's
new to me. Anyways, I'm definitely delighted I found it and I'll be bookmarking and checking
back often!
سه شنبه 26 شهریور 1398 01:23 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web page is really good.
یکشنبه 10 شهریور 1398 10:19 ب.ظ
For hottest news you have to pay a quick visit world-wide-web
and on the web I found this website as a finest web site for newest updates.
شنبه 2 شهریور 1398 10:27 ب.ظ
You actually make it seem really easy with your presentation however
I find this topic to be really one thing that I feel I would by no means understand.

It kind of feels too complex and extremely vast for me.
I am taking a look forward on your subsequent put up, I'll attempt to get the cling of it!
شنبه 2 شهریور 1398 12:40 ق.ظ
Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites?
I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you
share some stories/information. I know my readers
would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to
send me an email.
دوشنبه 28 مرداد 1398 10:23 ب.ظ
Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it
to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell
to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to
tell someone!
یکشنبه 27 مرداد 1398 07:11 ب.ظ
Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a great article… but what can I say… I
procrastinate a whole lot and don't manage to get nearly anything done.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو