جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

مقدمه:

میدانیم که بواسطه اجرای طرح های توسعه محور ،نظیر طرح هادی مسکن روستایی،افزایش مهاجرت معکوس به روستاها خصوصا جمعیت موقت غیر مولد(نقشی در تولید کشاورزی و ... ندارند) و بالا رفتن میل به طبیعت گردی، در روستاها و آبادیهای حاشیه جنگلها و مراتع که از مناطق خوش آب و هوا و دارای مناظر زیبا و منحصر بفرد طبیعت خدادادی بهره مند هستند ساخت و ساز خرید و فروش زمین و تغییر کاربری عرصه افزایش یافته است و در کنار این مسئله، تغییر و تحول اراضی منابع طبیعی همجوار ،به سمت تصرف و احیانا تغییر کاربری بیشتر پیش می روند.

بنابراین با این هجمه سنگین توسعه نابخردانه و لذت محور می بایست طرحی نو برنامه ریزی نمود تا جلوی مطامع سوداگران و سوء استفاده کنندگان بیت المال و انفال را سد نمود.

ضرورت اجرای طرح مرزبانی جنگل و مرتع:

قبل از آنکه به پیشنهاد جدید وارد شویم به توانمندی موجود برنامه های فعلی مدیریت منابع طبیعی در این بخش می پردازیم:

مهمترین طرح حفاظتی جهت جلوگیری از تصرف اراضی ملی،احداث کمربندهای حفاظتی(کمربند سبز،کمربند حائل،بنچ مارک،کانال و جاده حفاظتی) هستند که صرف نظر از ارزیابی عملکرد تا حال حاضر ،باید اذعان نمود که همگی این پروژه ها نیازمند اعتبار هستند و با وضعیت کنونی،تامین اعتبارات مورد نیاز خصوصا برای کار حفاظتی ضربتی با وسعت عمل بالا بسیار دور از انتظار است.

بنابراین باید در مجرای اقتصاد مقاومتی بفکر راهکاری کم هزینه و خوداتکاء بود تا به کمک آن بتوان عملکرد قابل قبول و شاخصمند در جبهه مبارزه با زمین خواری و تصرف و تخریب منابع طبیعی ارائه نمود.

مرزبانی جنگل و مرتع

نگاه سیستم مرزبانی جنگل یا مرتع به حدفاصل اعیانات و مایملک ساکنین همجوار جنگلها و مراتع با اراضی منابع طبیعی است.در درجه اول سعی براین است که مرز فعلی بین اراضی منابع طبیعی دست نخورده با اراضی ملی دستخورده و تغییرکاربری داده شده تثبیت گردد.(حال اگر مرز موجود مرز مستثنیات با اراضی ملی باشد حدی بسیار مطلوب و ایده آل خواهد بود) و در اولویت دوم اراضی ملی تصرفی مدیریت شوند.

مراحل اجرایی سیستم مرزبانی جنگل و مرتع

ابتدا روستاها و آبادیهای پرجمعیت حاشیه جنگلها و مراتع و محاط در اراضی منابع طبیعی در هر شهرستان و به تفکیک حوزه استحفاظی هر واحد منابع طبیعی لیست می شوند. سپس از نظر حساسیت ساخت و ساز و شدت تصرف اراضی منابع طبیعی،بترتیب از درجه بیشتر به کمتر، رتبه بندی می شوند.

در آغاز کار می بایست هیئت کارشناسی کار خود را از روستای در معرض تصرفات بیشتر شروع نموده و بعد از پایان بلوک مربوط به روستای مورد نظر به اولویت بعدی بپردازند. 

الف- تثبیت مرز فعلی

ابتدا بلوک حاوی مرز روستا با اراضی منابع طبیعی روی نقشه مشخص می شود.برای تعیین منطقه تحت اقدام از عکس هوایی نظیر عکس گوکل ارث استفاده می شود.بنابراین در بلوک موردنظر که مرز بین مستحدثات مردم با اراضی منابع طبیعی گنجانده شده است شروع پروژه مرزبانی و پایان آن مشخص می شود.

سپس هیئت کارشناسی(کارشناسان نقشه برداری و امور اراضی و یک نفر از اهالی آشنا به مالکیت ساکنین منطقه) با در دست داشتن نقشه اجرایی(نقشه اجرای مادتین 56 یا 2 که تشخیص و سایر مراحل قانونی براساس آن انجام گرفته است) ،پیمایش خود در حدفاصل مستحدثات باغ و محاوط و خانه های روستایی با اراضی منابع طبیعی را آغاز نموده و ضمن برداشت نقاط و مسیر پیمایش به

وسیله GPS ،و برداشت کروکی مسیر پیمایش (که در آن نام متصرف،نوع تصرف و کاربری عرصه و میزان برآوردی مسافت مورد تصرف، مشخص گردیده است)،عمل شماره گذاری(پلاک گذاری) روی درختان،تخته سنگها و دیوار اعیانات موجود در مرز مورد پیمایش اجرا می شود. در مسیر برداشت شده ،آغاز و پایان حد تصرفی هر شخص با مارکGPS یا Way pointها شماره گذاری و مشخص می شوند.

در حین انجام عملیات، احتمال ایجاد واکنش هایی از ناحیه اهالی وجود دارد که البته می بایست به کمک دهیاری و بخشداری و دادستان محترم هماهنگی های لازم را از قبل معمول نمود. البته شماره گذاری مرز منابع طبیعی،بنوبه خود آثار مثبتی از نظر خودداری مردم برای ادمه تصرفات خواهد داشت.

ضمنا تاکید می گردد مرز علامت گذاری شده به هیچ وجه تعیین کننده مرز واقعی اراضی ملی با مستثنیات نیست بلکه حد کاربری های غیر طبیعی از مناظر طبیعی جنگل یا مرتع ، براساس مشاهدات روز برداشت اطلاعات مشخص می سازد.

بعد از پایان پیمایش مسیر پیش بینی شده بلوک روستای مورد نظر،،تقریبا اراضی منابع طبیعی با کاربری خالص جنگل یا مرتع در یک طرف مرز قرار گرفته و با توجه به شناسایی دقیق صورت گرفته ابزار لازم برای منترل و مدیریت این نوع اراضی بیشتر از گذشته فراهم می گردد.بنابراین تثبیت مرز فعلی نیز مهم ترین گام برای جلوگیری از تصرفات و تخریب اراضی ملی محسوب می شود.

ب- مدیریت اراضی تصرفی

گام دوم در اجرای سیستم مرزبانی جنگل که بلافاصله بعد از اجرای مرحله اول و یا بصورت پیوسته و لاینقطع با مرحله اول انجام می گیرد مربوط به مدیریت تصرفات موجود است که در طرف مقابل اراضی با کاربری منابع طبیعی قرار دارد.

بنابراین در برداشت اطلاعات قسمتی از مسیر(مثلا 500متر یا کمتر به نحوی که متصرفات مربوط به 5تا10نفر ثبت شده باشد) یا تمام مسیر، اراضی تصرفی متعلق به اشخاص متصرف از نظر نوع تصرف و کاربری و قدمت آن مورد شناسایی و مساحت یابی قرار می گیرد.

تصرفات موجود ممکن است بصورت کاربری های زیر باشند:

1-باغ چای قدیمی(ماقبل ملی شدن جنگلها و حتی ماقبل 1364)

2-خانه و محوطه قدیمی

3-شالیزار قدیمی

5-باغ میوه قدیمی

6-خانه و محوطه جدید الاحداث

7-باغ جدیدالاحداث

8-اراضی زراعی یا استخر  یا... جدیدالاحداث

باید دقت نمود که اراضی مستثنیات و اراضی ماده واحده علیه اداره و اراضی ماده 34 از اراضی تصرفی فوق الذکر تفکیک شده و از محدوده مدیریت تصرفات خارج شوند.

در راستای مدیریت تصرفات موجود، در اولویت اول برخورد قانونی با تصرفات جدید انجام می گیرد.طبیعتا این نوع تصرفات مشمول تبصره ذیل ماده55 می شوند و کار رفع تصرف هزینه زیادی نخواهد داشت.

 در اولویت بعدی تصرفات با قدمت بیشتر که می بایست با آنها برخورد قانونی انجام شود،متناسب با توان مالی تامین هزینه های دادرسی، مشمول خلع ید قرار می گیرند.

همچنین اراضی تصرفی قدیمی موجود در بافت مسکونی و زراعی روستا که منبع تامین قوت لایموت مردم بومی هستند مشمول قوانین و مقررات کشاورزی یا ماده4 قانون طرح هادی مسکن روستایی قرار می گیرند.ضمنا در مورد بعضی از اراضی تصرفی،می توان مطابق ماده 3 قانون حفاظت ، بهره برداری مخصوصی را طراحی و اجرا نمود

مدیریت بر تصرفات موجود ،از حیث برخوردهای قانونی و تعیین تکلیف این نوع اراضی بسیار حائز اهمیت است.بویژه آنکه از هجوم افراد غیر بومی که بمنظور خرید زمین ارزان در مناطق خوش آب و هوا به روستاها مراجعه می کنند جلوگیری می کند.

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : حفاظت جنگل، کمربند حفاظتی، تصرف منابع طبیعی، تخریب منابع طبیعی، جنگل، اراضی ملی،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 17 بهمن 1393
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic