جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

بهره برداری از جنگلهای شمال (ناحیه رویشی هیرکانی) در چند مقطع زمانی قابل ذکر و تقسیم بندی است:

الف- بهره برداری سنتی که توسط روستائیان و جنگلنشینان از قدیم الایام صورت می گرفته و الان نیز ادامه دارد. تهیه چوب آلات ساختمانی،هیزم بعنوان ماده سوختنی تامین گرما و پخت و پز و تهیه مصالح محصور سازی سامانه های عرفی و صنایع دستی از عمده ترین مصارف روستایی می باشند.

در گذشته های دور، استقرار جوامع انسانی در جنگلها و مراتع نیمرخ شمالی،اکثرا در ارتفاعات بوده ،طبیعتا استفاده از درختان جنگلی نیز رواج فراوانی داشت.البته شواهد موجود فضاهای خالی در جنگل حکایت از وجود روستاها و آبادیهای زیادی در دل جنگلهای شمال می دهد که بدلایل گوناگون از قبیل شیوع بیماریهای کشنده همه گیر مهاجرت های اجباری شکل گرفته یا بتدریج با توسعه شهرها ، افزایش جمعیت و علاقه به کشاورزی و باغداری بجای دامداری،تمایل به سکونت در اراضی جلگه ای و کوهپایه ای بیشتر شد.

ب- بهره برداری تجاری از جنگلها از زمان ناصرالدین شاه قاجار تا 1338

در این دوره پای پیمانکاران خارجی به جنگل ها باز شد. چوب جنگلهای شمال یکی از منابع اصلی درآمد پولی کشور محسوب می شد.بخاطر همین در هر معاهده ننگین تحمیلی از سوی خارجیها،برداشت چوب از جنگلهای شمال بعنوان امتیاز بهره برداری از سرمایه ملی کشور قید می گردید.

برداشت چوب شمشاد،گردو،بلوط و درختان قطور اراضی جنگلی جلگه ای و کوهپایه ای بدون حساب و کتاب  و براساس اعمال نفوذ پیمانکاران خارجی و مباشرین داخلی آنها با دولتمردان آنزمان در مقاطع زمانی مختلفی انجام گردید.نفوذ دامنه چنین برداشت های حتی به دل جنگلهای کوهستانی شمال نیز رسید مانند آق اولر تالش(که برای حمل چوب ها ریل گذاری هم کرده بودند)،برداشت درختان گردو در ووزه له لوارحوزه ماسال،حوزه شکارپشته درفک و سایر مناطق

بتدریج پیمانکاران داخلی نیز به پیمانکاران خارجی اضافه شدند. همچنین صنعت داخلی وابسته به چوب جنگلهای شمال نیز رشد فزاینده ای گرفته و مواد اولیه آن نیز افزایش یافت.مانند تهیه قاشق و شانه چوبی و تهیه ذغال و....

ج- بهره برداری از جنگلهای شمال در قالب طرح های جنگلداری از 1338 تا حال حاضر

مدیریت علمی و عملی اداره جنگلها با بهره برداری اصولی از 1338 شروع شد آغاز حرکت با پیروی از روشهای بهره برداری جنگلهای کشور های پیش رفته همراه بود.طرح های جنگلداری اولیه تا اواخر دهه 70 با تمرکز برداشت مواجه بود ولی از دهه80 با تصویب طرح صیانت از جنگلهای شمال، برداشت ها کاهش یافته و روند کاهنده ای را تا به امروز دنبال نموده است.

بنابراین دو مرحله مدیریت بهره برداری اصولی از جنگلها(فوق الذکر) قابل تفکیک از هم می باشند.  در حال حاضر تفکر جنگلشناسی نزدیک به طبیعت با بهره برداری تک گزینی غیر کلاسیک در مدیریت طرح های جنگلداری حاکم است. در حال حاضر بهر برداری بعنوان ابزار اصلاح جنگل های تولیدی شمال محسوب می شسود نه هدف اصلی اداره جنگلها.

متاسفانه ارتباط مطلوب،هدفمند و مستمری بین کارشناسان دستگاه اجرایی با کارشناسان دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی برقرار نیست از اینرو بومی سازی تفکر جنگل شناسی نزدیک به طبیعت(جنگلهای با تاج پوشش دایمی که در دنیا ترویج می شود) و ایجاد مکتب جنگل شناسی مناسب جنگلهای شمال(مورد توافق دانشگاه و دستگاه اجرایی) بخوبی شکل نگرفته است......

تصویب طرح پایش و بهینه سازی مدیریت جنگلهای شمال از سوی هیئت وزیران در سال1392 و اجرای آن از سال1393 ،خود محرک دیگری بود برای کاهش بهره برداری از جنگلها

هرچند که خیلی از موارد از جمله اعمال دیدگاه جنگل شناسی در زمان نشانه گذاری و دخالت در جنگل در طرح پایش نیامده است ولی چنانچه تمام بندهای این تصویب نامه باهم اجرا شوند آینده خوبی برای مدیریت جنگلها قابل پیش بینی است مشروط به آنکه از انجام حرکتها و تصمیمات احساسی و افراطی پرهیز گردد.

یکی از تبعات منفی اجرای طرح پایش، حذف خوراک مورد نیاز تجزیه کنندگاه زنجیره غذایی اکوسیستم جنگل یعنی اکثر درختان پوسیده می باشد که با اصول حفظ تنوع زیستی منافات دارد. یکی از راهکارها ی برون رفت از وضعیت فعلی برداشت درختان حاصل از برش تنک کردن در داخل توده ها و گروه های جوان تا میانسال جنگلهای طبیعی است مشروط برآنکه منجر به ایجاد حفره یا روشنه نگردد. راهکار دیگر انجام برش های زادآوری در جنگلهای تحت قرق که فاقد مشکلات اجتماعی مربوط به دامداری سنتی هستند می باشد.

نکته جالب و قابل تامل بعد از تصویب و اجرای طرح پایش، سکوت اکثر اساتید رشته جنگل در دانشگاه های داخل کشور از باب تایید یا رد یا نقد مصوبه مذکور است .البته این موضوع خود از فاصله بین درس و اجرای تئوریهای تدریس شده حکایت دارد.

این بی انصافی است که بعضی عزیزان استاد دانشگاه،وظیفه خود را تا تدریس دروس دانشکاهی ذکر می کنند و از بازخوردهای تئوریها و نتایج تحقیقات پایان نامه های دانشجویی و سایر پژوهش ها سلب مسئولیت می کنند. بیاد داشته باشیم که نخبگان هر کشور در توسعه آن نقش بیشتر و تعیین کننده تر دارند. بنابراین انتظار این است که اساتید فن پا پیش بگذارند و دوشادوش کارشناسان و مدیران دستگاه متولی امر  در عرصه های جنگلی حاضر شده و علاوه بر اتخاذ راهکارهای سازنده از بازخورد ها و تجارب اجرایی در تئوری پردازها استفاده حداکثر را معمول نمایند.

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : بهره برداری از جنگلهای شمال، ناصرالدین شاه قاجار، معاهده، طرح های جنگلداری، طرح پایش، طرح صیانت، کاهش برداشت،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 2 آذر 1393
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات