جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

این تحقیق کاربردی،حین نشانه گذاری سهمیه93-94طرح جنگلداری سری یک رشته رود در حوزه19 استان گیلان با همکاری جناب آقای دکتر طاهری استاد محترم جنگلشناسی دانشگاه گیلان انجام شده است و همکاران عزیز،آقایان مهندس شمس و ارسلانی نیز در مطالعه و تحقیق مشارکت داشته اند.

صرف نظر از نتایج علمی،ابداع روش جدید شبکه بندی در حین کار نشانه گذاری که از ایده های آقای دکتر طاهری است نتیجه بسیار جالبی برای ما ارائه داد که حتی می توانیم در برشهای تنک کردن و سایر دخالتها و جنگلکاری از آن بهره گرفت.

بدینوسیله از جناب دکتر طاهری و همکاران عزیز تشکر می نماید.

مقدمه و هدف

در راستای مصوبه هیئت وزیران مورخ 27/9/92 سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور موظف است اجرای طرحهای جنگلداری در شمال کشور را به نحوی برنامه ریزی و مدیریت کند که چوب حاصل از بهره برداری جنگل، صرفاً از درختان آسیب دیده(شکسته، افتاده، ریشه کن، آفت زده) و عملیات پرورشی تأمین شود. بر این اساس به منظور کاهش فشار جنگل نشینان و روستاهای حاشیه جنگل به منابع جنگلی و جایگزین سوختهای فسیلی به جای چوب و هیزم وزارت نفت موظف شده است با همکاری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور به نحوی برنامه ریزی کند که واحدهای توزیع نفت و گاز مایع به منظور دسترسی آسانتر ساکنان روستاهای بالای بیست خانوار به سوختهای فسیلی در مکانهای مناسب مستقر شوند.

نظر به اهمیت حفظ و ارتقای تنوع زیستی در کنار بهره برداری اصولی از جنگل های آمیخته شمال کشور با استفاده از ظرفیتهای قابل تحمل اکولوژیکی و اقتصادی در چارچوب مدیریت پایداری جنگلها،بررسی اثر دخالت های تک گزینی در قالب اجرای برنامه بهینه سازی، پایش، حفظ، بهره برداری و مدیریت جنگلهای کشورکه از سال1393 اجرا گردیده است از اهمیت خاصی برخوردار است لذا در این تحقیق ارزیابی نشانه گذاری براساس طرح پایش بعنوان موضوع این پژوهش مورد بررسی قرار گرفت.

سئوالات تحقیق:

-آیا طرح پایش ما را به اهداف جنگلشناسی نزدیک به طبیعت می رساند یا خیر؟

-طرح پایش چند درصد دخالت های مفید مطابق جنگلشناسی نزدیک به طبیعت را برآورده می نماید؟

فرض صفر تحقیق این است که دخالت جنگلشناسی در این روش کاملا با اصول جنگلشناسی نزدیک به طبیعت انطباق دارد بعبارتی دیگر کار کارشناسی صورت گرفته بر روی طرح پایش که منجر به تصویب آن توسط هیئت وزیران شده است کامل می باشد.

هدف تحقیق:

1- بررسی میزان انطباق نشانه گذاری طرح پایش با شیوه جنگل شناسی نزدیک به طبیعت

2- امکان سنجی انتخاب شبکه بندی مناسب بمنظور تعیین میزان پراکنش دخالت جنگلشناسی

چکیده

جهت بررسی میزان انطباق اجرای شیوه تک گزینی طرح جنگلداری قطعه 17 در سری 1 از جنگلهای رشته رود واقع در حوزه 19 رودبار استان گیلان با برنامه بهینه سازی پایش، حفظ، بهره برداری و مدیریت جنگلهای کشور(مصوبه27/9/92 هیئت وزیران مصوبه مذکور از دیدگاه علم جنگل شناسی بر روی توده های موجود مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج حاصله بعد از نشانه گذاری انجام شده مطابق طرح پایش بهینه سازی جنگلها بدلیل عدم پراکندگی منظم درختان نا سالم کل سطح قطعه را پوشش نمیدهد در حالیکه با نشانه گذاری عادی روش دانه زاد نا همسال شیوه جنگل شناسی نزدیک به طبیعت می توانستیم در کل سطح قطعه دخالت نمائیم . بنظر میرسد که نشانه گذاری انجام شده حدود 25 درصد اهداف جنگلشناسی نزدیک به طبیعت در این مرحله دخالت در توده را محقق نماید. بعبارتی دیگر 75 درصد یا    سطح توده از نظر دخالت علمی و عملی) باز مانده است و عدم دخالت کامل پرورش در قطعه 17 باعث میشود که فضای رقابت رویش قطری برای اکثریت درختان جوان فراهم نگردد.همچنین نشانه گذاری درختان پوسیده باعث لطمه زدن به اکوسیستم جنگل از طریق حذف فیزیکی مواد مغذی مورد نیاز تجزیه کنندگان زنجیره غذایی می شود. نتیجه دیگر بدست آمده از بررسی حاضر امکان سنجی دستیابی به روش علمی و عملی دخالت جنگلشناسی نزدیک به طبیعت با هدف ارزیابی عملکرد نشانه گذاری می باشد بعبارتی دیگر نشانه گذار به کمک شبکه سلولی10×10 متر مربعی بر روی نقشه  منحنی پیمایش دقیق تر در کل قطعه ، شناخت خود را از نظر توده های جنگلی و ساختار جنگل کاملتر نموده و با ثبت و نمایش مختصات درختان نشانه گذاری شده در روی شبکه قطعه مورد نظر می تواند میزان دخالت خود را ارزیابی نموده و رفتار خود را در دخالت مکانی تعیین نماید.

نوع مطلب : مقالات علمی، 
برچسب ها : تک گزینی، نشانه گذاری، طرح پایش، درختان پوسیده، اکوسیستم، دکتر طاهری، تجزیه کنندگان،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 1 آذر 1393

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات