جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

همانطوریکه میدانیم جنگلهای هیر کانی شمال کشور، بدلیل دخالت انسان و دام، که از قدیم الایام صورت می گرفته است جزء جنگلهای طبیعی دست خورده محسوب می شود. در این جنگلها ، توده های جوان حاصل از زادآوری طبیعی جنگل و توده های دست کاشت، نشان دهنده احیاء و تجدیدحیات یا تکامل روبه جلو جنگل هستند.

اگر روند توالی جنگل های طبیعی در قطعات و سری های که دارای توالی های پیشرونده یا موفق هستند، را مطالعه و بررسی نماییم،زادآوری یا احیاء جنگل را به دوصورت مشاهده می نماییم:

1- سلولها و حفرات یا لکه های احیای که سطح آنها در حد گروه های زادآوری کوچک،متوسط و بزرگ بوده و عمدتا در اثر ایجاد فضای خالی،گونه های جنگلی اطراف آن، استقرار یافته اند.این حالت در اکثر جنگلهای ناهمسال دارای زادآوری موفق شمال کشوردیده می شود ،پراکنش آنها بصورت سطوح نسبتا کوچک ،ناپیوسته،نامنظم و پراکنده بوده و ممکن است مراحل سنی،تراکم و انبوهی سلولها یاحفرات نیز متفاوت باشند.

2- توده های زادآوری و احیایی نسبتا وسیع، که غالبا،دارای یک مرحله رشد سنی ،قطری و ارتفاعی بوده،دارای تاج پوشش پیوسته و انبوه و با تراکم خوب هستند .نکته مهم در مورد این نوع جنگلها این است که ، آنها از ساختارجنگل جوان برخوردار بوده و سطح قابل توجه ای حتی بیشتر از یک پارسل را در بر می گیرند.  دونمونه بارز این نوع توده ها عبارتند از:

الف- توده های زادآوری طبیعی ،بعد از انجام برشهای تدریجی پناهی،مثلا در حوزه ناو اسالم ،که در دهه های گذشته،بعد از ملی شدن جنگلها ،همزمان با طراحی و اجرای طرح های جنگلداری استقرار یافته و هم اکنون در مرحله تیرک و تیری و یا حتی مرحله خال هستند.

ب- توده های جوان طبیعی، با زادآوری موفق در مناطقی که قیل از ملی شدن جنگلها ،جزء طرحهای ذغال گیری بوده ،قطع های یکسره با بهره برداری و تولید ذغال در انها اتفاق افتاده است و بتدریج جنگل، در این مناطق، با زاداوری گونه های توده ای مانند ممرز و راش مستقر شده و هم اکنون این نوع توده ها در مرحله تیری می باشند.(بعنوان مثال درسری 3 حوزه 19رشته رود )


     

در هر دو نوع توده های فوق الذکر، گونه های مستقر شده با رویشگاه خود منطبق بوده ،ولی رویش سالیانه بسیار بطئی دارند بویژه فاقد رویش قطری هستند . زیرا تاج پوشش بسته و تراکم بالای درختان اجازه نمی دهند که نور به قسمت های زیرین تاج درختان نفوذ نموده(نورپخش در حداقل ممکن قرار دارد)  ،لذا رقابت نوری بین پایه های درختی ضعیف بوده و اثر بخش نیست (بدلیل آنکه در ختان در یک طبقه ارتفاع یا بلندی درختان،هستند و تاجها بهم متصل و درهم رفته می باشند و متناسب با سن خود، به بلندی مورد نظر رسیده اند از اینرو تاج پوشش انبوه را تشکیل داده اند وبرای حرکت به سمت تکامل ،شدیدا نیازمند رویش قطری هستند). در این مرحله سنی،همانطور که در طرحهای جنگلداری نیز پیش بینی شده است می بایست با عملیات پرورشی و با انجام برشهای پرورشی تنک کردن،توده را به سمت افزایش رویش قطری تحریک و تهییج نموده، مطمئنا بعد از کاهش تراکم و قطور شدن پایه ها ، رویش ارتفاعی توده نیز آغاز می شود.

اگر عملیات پرورشی در توده های جوان انجام نشود،یعنی به جنگل،استراحت داده شود،توده های جوان علاوه بر نداشتن رویش،بتدریج ضعیف تر و درختان نحیف شده و در اثر پایین بودن مقاومت و پایداری، جنگل به سمت تخریب پیش خواهد رفت.

متاسفانه علیرغم مجاز شمردن برش پرورشی تنک کردن در توده های جوان (طبیعی و دست کاشت)  در برنامه "بهینه سازی پایش و حفظ بهره برداری و مدیریت جنگلهای کشور بهره برداری در جنگلهای شمال"  ، اخیرا  اقدام به توقف عملیات پرورشی در توده های طبیعی جوان در دستور کار قرار گرفته است که بنظر می رسد با توجه به بحث فوق الذکر نیازمند تجدید نظر هست. هرچند این موضوع قابل درک،احترام و قابل ستایش هست که مسئولین محترم ،  بدلیل آثار منفی بهره برداری های متمرکز  دهه های گذشته در طرح های جنگلداری بر آن شدند تا فراتر از قانون تصویب نامه هیئت محترم وزیران،این تصمیم را تخاذ نمایند. ولی واقعیت آن است که بهره برداری می تواند بعنوان ابزاری برای جنگلداری در جهت اصلاح،احیاء ،بازسازی و کمک به تکامل جنگل مورد استفاده قرار گیرد.

امید است بحث کارشناسی موصوف،اگر به نتیجه هم نرسد ،حداقل در مباحث میدانی توسط اساتید و صاحب نظران مورد کنکاش و بررسی بیشتر گذاشته شود. نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : جنگل، توده های جوان، جنگلهای طبیعی، برش تنک کردن، عملیات پرورشی، تصویب نامه هیئت وزیران،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 مرداد 1393
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات