جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

قطع درخت مانند ذبح حیوانات یا بریدن گیاهان زراعی، ذاتاً عملی ناخواسته، نکوهیده و دردآور تلقی می گردد. ولی در جهت رفع نیازهای انسان، با توجه به اینکه در فرایند تجدیدحیات جنگل قرار دارد، بعنوان جزئی از تولید محسوب می گردد. جنگلهای تولیدی شمال کشور بدلیل برخورداری از اقلیم مناسب و خاک حاصلخیز در عرصه های واجد شرایط دارای توانمندی تولید چوب هستند. بنابراین در راستای تامین بخشی از نیاز صنعت چوب کشور به ماده خام، منطقی است که از توانمندیهای خدادادی به اندازه ای استفاده نمائیم که نه تنها به تجدیدپذیری منابع طبیعی و جنگل خدشه ای وارد نشود بلکه به رویش و اصلاح جنگل نیز کمک موثری داده شود.

سیستم تولید در جنگل سیستم باز است. در این سیستم عناصر طبیعی( آب ، خاک و انرژی و ...) ، عناصر اجتماعی و اقتصادی ( سرمایه، مواد، وسایل، انرژی، کار و ...) و عناصر فکری ( برنامه ریزی و مدیریت) سه مرحله تولید بیولوژیک، تولید مکانیکی و تولید صنعتی را بهم پیوند می زنند و حاصل این پیوندها،به رفع نیازهای جامعه و برخورداری از رفاه بیشتر منجر می شود .

 

output

 

مرحله سوم

 

مرحله دوم

 

مرحله اول

 

input

محصولات چوبی

تولید صنعتی صنایع چوب

تولید مکانیکی بهره برداری جنگل

تولید بیولوژیک جنگلداری و جنگل شناسی

زمین (جنگل)، سرمایه ، کار، مواد و ابزار، انرژی، اطلاعات، مدیریت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سیستم تولید فرآورده های چوب

 

معمولا" خواسته های مرحله اولید تولید با مرحله سوم در تضاد است. چون در مرحله اول عموما" سعی می شود تا نشانه گذاری روی گونه های نامرغوب و پایه های ناسالم انجام گیرد. در کشمکش بین مرحله تولید بیولوژیک و تولید صنعتی، مرحله بهره برداری می بایست با هنر خاصی به نحوی عمل نماید که چوب کافی را با کمترین ضایعات و با حفظ کیفیت و حداقل هزینه بهره برداری و با قیمت مناسب ، به بازار مصرف چوب خام تحویل نماید. بخاطر همین باید، تمام تاثیرات و روابط عوامل و عناصر بهره برداری را در مسیر تولید چوب از پای کنده درخت تا مصرف کننده را تجزیه و تحلیل نموده و از تاثیرات منفی هر یک از مقاطع کار بر روی مقاطع قبل یا بعد جلوگیری نمود.

در پروسه تولید بیولوژیک قوانین اکولوژیک و بیولوژی حاکم هستند و در پروسه مکانیکی و صنعتی قوانین کار و تکنولوژی حاکم هستند. لازمه مدیریت متمرکز، که هر سه مرحله تولید را در بر می گیرد تنها موقعی،موفقیت آمیز است که زیربنای اقتصادی به حد کافی توسعه یافته باشد بطوری که امکان تهیه و اجرای  برنامه ریزی های دقیق و منضبط جنگلداری میسر گردد.

چرخه تولید بیولوژیک جنگل در یک دوره رویشی شامل نونهال، خال (قطر تا10سانتیمتر)، تیرک( قطر20-10)، تیری (قطر 35-20)، میانسال (50-35 )، سالمند(70-50 ) و کهنسال( بزرگتر از 70 سانتیمتر) می باشد.البته در جنگلهای ناهمسال،ممکن است همه دوره های رویشی در جنگل تولیدی در یک واحد زمان و مکان حاضر باشند. هر یک از دوره های مذکور دارای محصول یا محصولات چوبی مختص بخود بوده و در فرایند تولید مکانیکی یا بهره برداری جنگل، سعی می شود تا از این محصولات به نحو مقتضی برداشت و نیاز فاز تولید صنعتی یا بازار صنایع خرد و کلان چوب تامین شود.

 از نظر تخریب جنگل، درجات منفی اثرگذار  بر تولیدات مستمر و پایدار جنگل عبارتند از :

درجه اول : مسایل اقتصادی و اجتماعی و عرفی حل نشده مانند چرای دام و دامدار در جنگلهای تولیدی

درجه دوم: نشانه گذاری غلط و اتخاذ روش های جنگل شناسی نامناسب (اشتباهات سهوی یا عمدی در انتخاب درختان قابل بهره برداری و صدور مجوز قطع)

درجه سوم: پایین بودن بازدهی کار بهره برداری در طرحهای جنگلداری شمال، بعبارت دیگر عدم سرمایه گذاری متناسب با سیستم مکانیزه و منطبق با خصوصیات محیط زیستی و حفاظت طبیعی جنگل.

 

بهره برداری از توان تولید چوب در رویشگاههایی انجام می شود که تولید بیولوژیک بدون محدودیت های خاص و شاخص از قبیل محدودیت های اقلیم، خاک، و پوشش گیاهی همراه باشد یعنی کارخانه تولید چوب که خود درختان چوب ده هستند بصورت مستمر در عرصه مستقر می شوند و رویشی اقتصادی دارند طبیعتاً همه گونه های درختی و همه عرصه های جنگلی شمال کشور برای تولید چوب مناسب نیستند. بهمین خاطر در طرحهای جنگلداری سطح قابل بهره برداری با درنظر گرفتن فاکتورهای محیطی و پوشش درختان چوب ده یا عرصه قابل تولید جنگل تولیدی تعریف و شناسایی می شوند. هرچند که در گذشته دقت کافی در زمینه انتخاب محدوده سطوح قابل بهره برداری طرحهای جنگلداری لحاظ نگردیده ولی بتدریج بموازات انتقادات فزاینده مردم Ngo ها و منتقدین دانشگاهی و ... نسبت به رونده بهره برداری جنگلهای شمال، از میزان برداشت و سطوح امکان برداشت یا سطوح بهره برداری طرحهای جنگلداری کاسته شده است.

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : بهره برداری، جنگل، تولید، چوب، قطع، درختان،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 3 تیر 1393
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic