جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

مطابق قانون اصلاح ماده (8) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 1387
ماده واحده ـ ماده (8) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 25/2/1387 به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:
الف ـ بعد از عبارت « از طریق مزایده عمومی» عبارت « یا به ساکنین واجد شرایط (فاقدین زمین یا واحد مسکونی یا سابقه در بانک اطلاعات وزارت مسکن و شهرسازی) تا 200 متر مربع به شرط قابل تفکیک بودن با قیمت کارشناسی روز و مازاد بر 200 متر مربع غیرقابل تفکیک با ده درصد (10%) اضافه قیمت کارشناسی روز و مازاد بر 200 متر مربع قابل تفکیک آن نیز به روش مزایده عمومی» اضافه می‌گردد.
ب ـ دو بند زیر به عنوان بندهای (3) و (4) به ماده (8) الحاق می‌شود:
3
ـ هزینه‌های تفکیک، افراز، نقل وانتقال و صدور سند مالکیت به عهده خریدار است. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداریها موظفند کلیه اقدامات اجرائی لازم را به انجام رسانند.
لذا قرار بود زمین در اختیار افراد فاقد زمین بومی روستا(که در فرایند تعولید روستا نقش دارند)آن هم بمیزان200مترمربع قرار گیرد.

بعد از تصویب قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و اجرای از سال1387، متاسفانه اجرای این قانون در روستاهای همجوار اراضی ملی (که می بایست با احتیاط کامل و با هدف حفظ تمامیت اراضی منابع طبیعی کشور اجرا می شد) با شتاب غیر متعارف به اجرا گرفته شد. در نتیجه سودجویانی که هدف ویلاسازی در مناطق خوش آب و هوا را داشتند از فقر روستاهای حاشیه جنگلها و مراتع بهره برداری نموده و با شعار توسعه روستا، اهداف خود را به مشاورین طرح ها القاء نموده و خصوصا از مهاجرت معکوس به روستا استفاده حداکثر را نمودند. اینکه روستاها در حال پیشرفت بوده و دیگر خبری از مهاجرت جمعیت از روستا به شهر نیست بلکه مهاجرت معکوس شده است! . این خبر برای کسانی که فقط با آمار نتیجه می گیرند بسیار جالب بود و آن را بعنوان یکی از شاخص های توسعه در مناطق کم توسعه یافته می دانستند. غافل از آن که زیر این خبر زیبا و خوش خط و خال، تراژدی زیانباری نهفته بود: جمعیت جوانان بیکار روستا نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز یافته است.بنابراین برای کسب کار و اشتغال

مجبورند که از روستا مهاجرت کنند. اما هجوم افراد خوش نشین بومی و غیر بومی به روستا افزایش یافته است. این افراد بیکار نیستند. چون دارای درآمد ماهیانه یا سرمایه ثابت آنها در جای دیگر هستند. حتی آنهایی که برای اقات دایم به روستا آمده و اسکان می یابند منبع تامین سرمایه و درآمد آنها در نقطه دیگر است. این افراد اراضی کشاورزان را به ثمن بخس خریداری کرده و کاربری آن را از حالت طبیی و کشاورزی به غیر تولیدی تغییر می دهنداراضی خریداری شده را فنس کشی می نمایند یا ... .متاسفانه با دریافت مجوز یا بدون مجوز اقدام به حفر چاه های عمیق می کنند(برداشت بی رویه از آب لایه های زیرین زمین که می توانست منبع ذخیره آب کشاورزان در سال های خشکسالی باشد).
در مناطق جنگلی و مرتعی، خیلی از اراضی مورد استفاده مردم بومی، از گذشته بعنوان اراضی ملی بوده(از نظر تملک، متعلق به دولت هست نه متصرفین اراضی) و با شرح قانون ماده8 فوق الذکر مطابقت دارد. درنتیجه راه برای سوء استفاده باز شد.
متاسفانه در دولت قبل مسئولین محلی نیز از تصویب و اجرای بی چون چرای طرح های هادی حمایت می کردند. البته مقاومت در برابر تصویب طرح های هادی در مناطق خوش آب و هوا از ناحیه مسئولین منابع طبیعی همیشه وجود داشته و تاثیر گذار هم بود. ولی در مناطقی که طرح هادی تهیه و اجرا شد. شاهد هجوم ویلاسازان و زمین خواران هستیم.
حال چه باید کنیم؟
راهکارها باید جامع و اجرایی باشد:
1-قبل از احداث کمربند حفاظتی بنچ مارک یا کمربند سبز از طراحی و اجرای طرح های هادی جلوگیری بعمل آوریم.
2-طرح های تهیه شده موجود را مورد بازبینی قرار داده و زمین خواران را شناسایی و با آنها در هرمقام و منصبی که هستند برخورد نموده و اراضی ملی را آزاد نماییم.
3-با عوامل تهیه،تصویب و اجرای طرح هایی که منجر به زمین خواری شده اند برخورد قانونی نماییم.

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : زمین خواری، اراضی ملی، منابع طبیعی، قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن، ویلاسازی، روستاها،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 3 مهر 1394
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic