جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

جنگلداری مشارکتی در  هر حوزه ای که امکان مشارکت وجود داشته باشد  می بایست با شرایط محیطی آن و نوع دخالت مردم سازگار باشد. بعبارتی دیگر اقلیم و سایر شرایط اکوسیستم جنگل برای جنگلداری مشارکتی فراهم باشد. در مقابل باید متذکر گردید که اگر دستگاه متولی اداره جنگل های شمال، برای بهره برداری اصولی برنامه ریزی نداشته باشد مردم (محلی یا غیر محلی) برای جنگل برنامه ای می چینند که ممکن است به درآمدهای آنی متکی بوده و آب و خاک و پوشش گیاهی را برای سالهای آتی به تباهی و نابودی بکشاند.

 مثالی کاربردی از ضرورت جنگلداری مشارکتی که هفته گذشته در بازدید از حوزه آبخیز گرکانرود(حوزه 6 الف شهید افرازی) با آن مواجه بودم  را برای بیان مطلب و الگوسازی برای جنگلداری مشارکتی  تشریح می نمایم:

در حوزه 6 الف حوضه آبخیز گرکان رود تالش، بالاتر از روستای کیش دیبی به روستای بسک در ارتفاع 450 متر از سطح دریا می رسیم. خانه های روستایی در حاشیه رودخانه و مزارع توتون در اطراف آنها قرار دارند. از طرفی دیگر در بالادست جاده اراضی جنگلی تنک و  کم درخت، با ترکیب درختان آزاد همراه با گونه های دیگر به چشم می خورد و نشان میدهد که اقلیم منطقه(تا 550متر ارتفاع از سطح دریا)  دارای میکرو کلیمای نسبتا گرم و خشک است.بخشی از عرصه مذکور  در حاشیه پایین جاده تک درختان گردو نیز قابل مشاهده هستند که اتفاقا بارآوری خوبی در سالجاری دارند.

از نظر سابقه طرح جنگلداری، برای این منطقه در دهه80طرح جنگلداری تهیه شده ، ولی بدلیل عدم توان چوب دهی و مشکلات اجتماعی و اقتصادی جنگلنشینان به مرحله اجرایی نرسید.

نکته قابل تامل و مسئله نگران کننده این است که در طی سالهای گذشته شرکت دخانیات برنامه های حمایتی و تسهیلات خوبی برای مردم فراهم آورده و کشت توتون علاوه بر جایگزینی با محصولات دیگر در منطقه توسعه پیدا کرده است. ظاهرا توتون های با کیفیت به خارج استان قاچاق شده و عمده توتونها به شرکت دخانیات مستقر در رشت تحویل می گردد.

قضاوت در مورد این مسئله که اصولا کاشت توتون که در سلامت جامعه و امنیت غذایی جامعه چقدر نقش دارد و اینکه توتون در آن ارتفاع، جایگزین کدام محصول زراعی شده است موضوع بحث نیست. ولی خطر اصلی توسعه باغات توتون در آن ارتفاع است.

با توجه به اینکه از روستای کیش دیبی تا بسک بالاتر از 30خانوار با امکانات زیربنایی برق و جاده و سکونت دایم هستند عملا امکان جابجایی روستا توجیه اقتصادی لازم را نداشته و در نتیجه مردم منطقه می بایست کمافی السابق در آن حوزه حضور داشته باشند.

تهدیدهای منطقه: توتون کاری و امکان توسعه زراعت توتون با تصرف اراضی ملی

فرصت های منطقه:اقلیم مخصوص باغداری،آب کافی در رودخانه،اراضی ملی فاقد درخت که امکان درخت کاری را فراهم نموده است،وجود درختان گردوی مثمر

در این منطقه فقط با طراحی و اجرای طرح جنگلداری مشارکتی می توان علاوه بر سامان دادن به بهره برداری اصولی در حوزه آبخیز به حفاظت و احیاء جنگل دست یافت.

شکل اجرایی کار(روش طراحی طرح جنگلداری مشارکتی):

دامنه های طرفین رودخانه کیش دیبی، مشرف به روستای بسک را بعنوان محدوده مطالعه انتخاب می کنیم.

تفاوت جنگلداری اجتماعی با جنگلداری تک محصولی(چوب) دارای مجری واحد در این است که جنگلداری مشارکتی برای اقتصادی کردن زندگی مردم بومی طراحی می شود تا آنها بتوانند علاوه بر رفع نیاز خود جنگل را حفاظت و احیاء نمایند. بنابراین جنگلداری مشارکتی یک معامله پایاپای است و باید برای هرمنطقه سطح مورد نظر همان جنگل را برای جنگلداری مشارکتی انتخاب نمود.تا موازنه هزینه های حفاظت واحیاء توسط مردم با کسب درآمد از همان جنگل بصورت مستمر برقرار شود.

برنامه زراعی و باغداری منطقه در 2 قسمت قابل برنامه ریزی است:

1-    توسعه کاشت گردو و فندق در اراضی زراعی موجود با تلفیق صیفی کاری(در مستثنیات مردم)

بدیم منظور بایست برنامه های فرهنگی،آموزشی و تسهیلات ویژه حمایتی از مردم را با هماهنگی معاونت تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی منظور جایگزینی با توتون در دستور کار قرار داد.

2-    کاشت تلفیقی درختان مثمر گردو و فندق و غیر مثمر جنگلی

دامنه جنوبی یا آفتاب گیر بالای جاده که بدون درخت و یا تنک بوده برای احیاء و باغداری بسیار مناسب است. کل عرصه با حدود و ثغور مشخص برای اجرای طرح ایجاد منطقه تلفیقی جنگل باغ مثمر انتخاب شده و سپس به فواصل منظم دوهکتاری تقسیم بندی می شود. مجموعا در کشت تلفیقی قرار است که یک هکتار به کشت درختان جنگلی و یک هکتار به کشت درختان مثمر اختصاص یابد.

بعد از طراحی و تصویب طرح مذکور و  با شناخت دقیق خانوارهای کشاورز و اطلاع از توانمندی و درامد و دارایی آنها، بر مبنای شاخص های عادلانه ای ، اراضی مشمول بند 2 ، بین مردم منطقه تقسیم می شود. البته با انعقاد قرار داد مشخص ثبتی و با صدور پروانه بهره برداری از عرصه. پروانه بهره برداری برای قطعات اولیه طرح دارای سطح بهره برداری و ترجیحا برای برداشت از میوه در ختان مثمر بوده و در صورت انتقال به فرد دیگر یا وراث، بمانند پروانه چرای مرتع ، قابل تفکیک و خرد شدن نیست و مشروط به حفاظت از کل عرصه، بدون ساخت و ساز و تغییرکاربری و با اخذ تضمین لازم می باشد.

واگذاری طرح جنگلداری مشارکتی مطابق ماده3 قانون حفاظت با انعقاد قرارداد با صاحبان پروانه های بهره برداری موصوف امکان پذیر خواهد بود.

پیشنهاد مطروحه می تواند با نظرات محققین محترم و مدیران وکارشتاسان توانمند سازمان جنگلها کامل تر شده و انشاله مسئولین محترم نیز امکان طراحی و اجرای آن را فراهم نمایند.

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : تالش، جنگلداری مشارکتی، درختان مثمر، درختان جنگلی، تلفیق باغداری و جنگل، حفاظت جنگل،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 مرداد 1394
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات